مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر:
سه سند فنی و یک سند علمی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بین المللی تفاهم نامه منطقه ای اقیانوس هند، با حمایت اکثر اعضا، به تصویب رسید.
تصویب ٤ سند فنی و علمی ایران در اجلاس بین المللی تفاهم نامه اقیانوس هند/  انتخاب ایران به عنوان مدیر کارگروه اجرایی طرح جابجایی افسران کنترل و بازرسی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، نادر پسنده ؛ مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر، افزود: جمهوری اسلامی ایران در بیست و دومین  اجلاس بین المللی تفاهم نامه منطقه ای اقیانوس هند، در زمینه کنترل و بازرسی کشتی ها ،‌  با ارائه چهار سند  فنی و علمی یکی از کشور های فعال و تاثیرگذار این اجلاس بود.
وی با اشاره به رویکرد توسعه ای ایران در این نشست، خاطر نشان کرد: « تغییر داده و به روز رسانی سامانه الکترونیکی تفاهم نامه» از مهم ترین اسناد ارائه شده توسط ایران در اجلاس بین المللی تفاهم نامه منطقه ای اقیانوس هند بوده است.
به گفته پسنده، ارائه «مدل طرح جابجایی افسران کنترل و بازرسی» در بین کشورهای عضو  در جهت هماهنگی بیشتر افسران  و ارتقای تجربیات، از دیگر اقدامات ایران بود که با حمایت اکثر اعضا و دبیرخانه پذیرفته شد و بودجه سالانه انجام این طرح نیز برای سال اول توسط اعضا مورد توافق ، تصویب شد.
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدیر کارگروه اجرایی این طرح  برگزیده شده است.
بر اساس این گزارش، تفاهم نامه اقیانوس هند از سال 1999و با عضویت بیست کشور منطقه آغاز به کار کرده و در زمینه کنترل و بازرسی از کشتی های تردد کننده در منطقه اقیانوس هند و با هدف حذف کشتی های نا ایمن از این اقیانوس فعال است .
ایران از حیث بازرسی و فعالیت های علمی به عنوان یکی از کشورهای موثر در اجلاس تفاهم نامه هند محسوب می شود و با اعزام مدرس جهت دوره های تخصصی بین المللی حضوری موثر در  این تفاهم نامه بین المللی دارد.
۹ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۴۴
کد خبر : ۴۷,۸۴۷