نقش بندر چابهار در تأمین کالاهای اساسی کشور

حسین شهدادی

معاون بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان

 

سالیانه حجم قابل توجهی از کالاهای مورد نیاز کشور از قبیل برنج، روغن خوراکی، نهاده های دامی و کشاورزی از طریق واردات تأمین و پس از تخلیه در بنادر جنوبی کشور به بازارهای مصرف داخل کشور حمل می شود.

طی سال گذشته حدود 12 میلیون تن نهاده های دامی کشاورزی شامل ذرت، جو، سویا و کود شیمیائی و همچنین در بخش کالاهای اساسی ن حدود 2 میلیون تن کالا از قبیل برنج، شکر و روغن در بنادر جنوبی کشور تخلیه شده است.

به رغم فاصله کم دریایی بندر چابهار به بنادر مبدأ (700 مایل دریایی) نسبت به سایر بنادر جنوبی کشور و هزینه پایین حمل زمینی از بندر چابهار به مراکز مصرف در استان های شرقی و جنوب کشور و همچنین ظرفیت های عظیم ایجاد شده در زیرساخت ها و تأمین تجهیزات تخلیه و بارگیری، سهم بندر چابهار و استان سیستان و بلوچستان از واردات کالاهای اساسی در سال گذشته ناچیز بوده است.

با توجه به تأثیر کاهش زمان حمل و هزینه کم در قیمت تمام شده کالاهای وارداتی در شرایط حساس فعلی کشور ضروری است اهتمام و توجه بیشتری از طرف واردکنندگان بخش دولتی و خصوصی در واردات کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار صورت گیرد.

در صورت تخلیه حداقل 20 درصد از کل کالاهای اساسی کشور در بندر چابهار سهم استان های که به آن اشاره شد از طریق این بندر سالیانه ۲.۵ میلیون تن خواهد شد.

این عدد سهم بسیار مهمی در توسعه اقتصادی و ایجاد کسب و کارهای جدید در بخش خدمات کشتیرانی، تخلیه و بارگیری، حمل و نقل و خدمات وابسته در استان محروم سیستان و بلوچستان و استان های همجوار دارد.

با سهم یاد شده حداقل در بخش حمل و نقل جاده ای سالیانه 200 هزار تردد ایجاد خواهد شد. لذا ضروری است این موضوع مورد توجه بیشتر مسئولین ملی و استانی قرار گیرد.

 بر این اساس با تشریک مساعی و هم افزایی بیشتر تمامی دستگاه ها نسبت به تقویت ناوگان حمل و نقل زمینی، رفع موانع و محدودیت های تأمین سوخت ناوگان در مبدا و در مسیر محورهای مواصلاتی، ارائه خدمات 24 ساعته ورود و خروج و ترخیص کالا و از همه مهمتر تشویق بخش خصوصی در ایجاد سرمایه گذاری در زمینه ساخت انبار، سیلو و ایجاد مراکز رفاهی و خدماتی اهتمام ویژه ای شود.

 
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۳:۵۰
کد خبر : ۴۶,۶۰۸