مهمانداران خانم دریایی مشغول به کار در خطوط مسافری جزایر جنوب ، عموما تحصیلات کارشناسی دارند. از میان 45 نفری که طی دو سال گذشته توسط تعاونی اتوبوس داران دریایی جنوب جذب شده، شکوفه زاهدی است. اما او کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی است.
در گفت و گو با خانم مهماندار دریایی :فرصت برای نمایش قابلیت های دریانوردی زنان ایجاد شده است

علاقه به کار دریایی و اشتغال در حرفه مهمانداری کشتی مسافری ، سبب شد تا این خانم دریانوردی از تخصص اش برای راهنمایی توریست های خارجی در جزایر گردشگر پذیر هرمزگان استفاده کند.

وی می گوید: چند وقت پیش، گردشگران نروژی از جزیره زیبای هرمز دیدن می کردند، فردی نبود آنها را راهنمایی کند. بلافاصله با آنها ارتباط برقرار کردم و بخش های مختلف جزیره هرمز و مسیر های آتی شان را راهنمایی کردم.

توریست ها راجع به جزایر و سواحل ایران چه نظری دارند؟

با توریست هایی که برخورد کردم ، جزایر هرمز و لارک را بسیار جالب و شگفت انگیز توصیف می کردند. با وجود این، از مشکلات ارتباطی و دسترسی های سخت به جاهای دیدنی گله داشتند.

حرفه مهمانداری شغل خوبی است؟

از اینکه هم می توانم از دانش تخصصی ام بهره بگیرم و هم در شغل مورد علاقه ام کار کنم بسیار خوشحالم.

در بدو امر، خانواده مخالف کارکردن شما در دریا نبودند؟

خیر. پدرم بسیار تشویق می کردند و مثل بیشتر جنوبی ها با دریا انس دارند. ولی مادرم کمی بابت دوری و سختی کار روی کشتی  دلواپس و نگران بود . با این حال، سعی کردم با اطلاعات درست از نگرانی مادرم کم کنم و  از علاقه ام به این کار برایش گفتم.

در میان خانواده و اقوام کسی را دارید به شغل ملوانی مشغول باشد؟

بله، عمو ام ملوان است و روی قایق های کوچک کار می کند.

علاقه تان به کار روی کشتی و دریانوردی ریشه در چه چیزی دارد؟

اهل جنوب باشید ، نمی توانید دریا رو دوست نداشته باشید. دریا و امواج خورشان آن با زندگی و فرهنگ مردم ساحل نشین بندرعباس عجین شده است. به خاطر همین علاقه و عشق به دریاست که سختی هایش ، شیرینی خاص خودش را دارد.

اولین بار روی عرشه کشتی مسافری به عنوان یک مهماندار قرار گرفته بودید ، چه احساسی داشتید؟

از بچگی به قایق سواری علاقه داشتم ؛ به همین خاطر از اینکه رویای کودکی ام محقق شده بود سر از پا نمی شناختم. اصلا هم بر خلاف خیلی از همکارانم ، هیچ ترسی از دریا و دوری راه نداشتم.

مهم ترین نکته ای که مسافران دریایی باید در شناور در حال تردد رعایت کنند ، چیست؟

اینکه مدام از سر جایشان بلند نشوند. تردد غیر ضرور در شناور در حال تردد بسیار خطرناک است.چراکه در برخی شناورها پاشنه کشتی رو به عقب است ، تردد زیاد در این شناورها باعث سنگین شدن پاشنه و ایجاد مشکل در هدایت شناور می شود.

اخیرا موج علاقه و اشتغال کار به خانم ها در حوزه های دریایی زیاد شده است. علت این موضوع چیست؟

به نظرم خانم ها  استعداد و ظرفیت شان را در مشاغل خاص مثل کار بر روی کشتی نشان دادند. خوشحالم این فرصت برای خانم ها فراهم شده است. خودم حتی قصد دارم تا مقطع افسر دوم کشتی ادامه دهم.

در فیلم های که مربوط به کشتی است به شکل سمبلیک مهماندارانی را می بینیم که تا لحظه آخر در حال ارائه خدمات به مردم هستند.شما هم به این باور و اعتقاد رسیدید که جام مسافران اهمیت بسزایی دارد؟

مهمانداران چه پرسنل هواپیمایی و چه کادر شناور مسافری ، آدم های عاشقی هستند که کمک به هم نوع را دوست دارند. به همین خاطر مهمانداران در سخت ترین شرایط مسافران را به رعایت آرامش، پوشیدن جلیقه نجات و حفظ خونسردی دعوت می کنند و یاد گرفته اند که به عنوان آخرین نفر از فضای بحرانی خارج شوند.

ایمنی دریانوردی به نسبت گذشته چقدر پیشرفت کرده است؟

الان بحث ایمنی خیلی گسترده شده است. با کوچک ترین اتفاق و مواج شدن دریا بلافاصله شناورهای ناجی را دور کشتی مسافری آماده و مهیا می بینیم. تقریبا نگرانی و ترس از دریا بی مورد است و سازمان بنادر و دریانوردی به خصوص در بخش مسافری و گردشگری تمهیدات لازم را اندیشیده است.

 

 

 

۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱
کد خبر : ۴۳,۱۵۸